Kiedy urodzisz dziecko z wrodzoną wadą serca możesz starać się o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności swojego dziecka i jego stopniu oraz związanych z tym uprawnień.
Dla dzieci do 16 roku życia można uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, a jeśli do 16 roku życia nie starałeś się o takie orzeczenie dla swojego dziecka to po ukończeniu tego wieku można wystąpić o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Orzeczenie o niepełnosprawności wydaje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który powoływany jest przez Prezydenta danego miasta a działa przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydaje:
- orzeczenia o niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia,
- orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla osób, które ukończyły 16 rok życia,
- legitymacje osoby niepełnosprawnej.
Orzeczenia o niepełnosprawności dla dzieci do 16 roku życia wydaje się na potrzeby uzyskania:
- zasiłku pielęgnacyjnego,
- świadczenia pielęgnacyjnego,
- korzystania z ulg i uprawnień.
Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (lekkim, umiarkowanym lub znacznym) wydaje się dla osób, które ukończyły 16 rok życia, na potrzeby:
- odpowiedniego zatrudnienia,
- szkolenia,
- uczestnictwa w warsztacie terapii zajęciowej,
- zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
- środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji,
- uzyskania karty parkingowej,
- świadczeń z pomocy społecznej,
- zasiłku pielęgnacyjnego,
- uzyskanie przez opiekuna dziecka świadczenia pielęgnacyjnego,
- ulg i uprawnień.
Warto wiedzieć, iż wskazane powyżej świadczenia oraz ulgi i uprawnienia uzależnione są od orzeczonej niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, a w niektórych przypadkach również od kodu schorzenia lub szczegółowego wskazania znajdującego się na orzeczeniu.
Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie wypłaca świadczeń finansowych. Orzeczenie jest dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność. Otrzymane w Zespole orzeczenie należy złożyć we właściwej instytucji – Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, przyznającej świadczenia lub ulgi.
Aby otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności należy złożyć:
- wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (dla osoby do 16 roku życia) lub o stopniu niepełnosprawności (dla osoby powyżej 16 roku życia)
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (wystawione nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku),
- dokumentację medyczną: badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne, karty informacyjne z pobytów w szpitalu. Dokumenty medyczne należy złożyć w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach. Kserokopie dokumentu może również uwierzytelnić (poświadczyć zgodność z oryginałem) pracownik Powiatowego Zespołu, któremu należy okazać do wglądu oryginał.
Niezbędne druki (wniosek i zaświadczenie lekarskie) można otrzymać w siedzibie danego Zespołu lub pobrać ze strony internetowej.
Postępowanie w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności nie podlega opłatom a orzeczenie jest wydawane w formie decyzji administracyjnej. Orzeczenie wydawane jest w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych do dwóch miesięcy. Od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przysługuje prawo do wniesienia odwołania do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności za pośrednictwem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia. Odwołanie nie podlega opłatom.
Legitymacja osoby niepełnosprawnej
Zespół wystawia legitymację osoby niepełnosprawnej wyłącznie na podstawie ważnego, prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Aby otrzymać legitymację należy złożyć:
- wniosek o wydanie legitymacji,
- orzeczenie w oryginale,
- jedno aktualne zdjęcie (tylko w przypadku osoby powyżej 16 roku życia, legitymacja dziecka jest bez zdjęcia).
Jeżeli masz pytania, czegoś nie rozumiesz, coś chcesz uszczegółowić – napisz do nas