Nareszcie nastał długo wyczekiwany przez nas dzień, lekarz prowadzący wypowiedział te magiczne słowa: „wypisujemy dziecko do domu”! Po początkowej radości bardzo często ogarnia  Rodziców przerażenie i natłok myśli: „Jak zająć się dzieckiem? Do jakiego lekarza się udać? Co zrobić gdy będzie działo się coś złego? Jak sobie poradzić gdy mieszkamy tak daleko szpitala.”

Mamy dla Państwa kilka pomysłów, o co zadbać na samym początku:

  • Pediatra – zacznijmy od znalezienia dobrego pediatry, lekarza, z którym będziemy w stałym kontakcie. Niestety lekarze w rejonowych przychodniach bardzo często boją się naszych „serduszkowych” dzieci. Nigdy nie mieli do czynienia z takimi przypadkami i po prostu często nie wiedzą jak się nimi zająć. Na szczęście są lekarze, którzy decydują się na opiekę nad naszymi dziećmi a im dłużej się nimi zajmują tym mniej się obawiają. Znajdźmy więc takiego lekarza, który odpowie na wszystkie nasze pytania i poświęci dziecku odpowiednią ilość czasu, ale także będzie umiał przyznać, że nie wie czegoś co dotyczy naszego dziecka.
  • Kardiolog dziecięcy – warto udać się do kardiologa dziecięco przyjmującego w miejscu zamieszkania lub najbliższych okolicach. Niech lekarz pozna dziecko i niech wie, że ma takie dziecko pod opieką.
  • Apteka – powinniśmy również znaleźć  aptekę, która podejmie się przygotowywania nam leków w tak zwanych „proszkach” czy „opłatkach”. Jest to szczególnie ważne przy leczeniu noworodków i niemowlaków dla których potrzebne są małe dawki leków.
  • Rehabilitacja – niejednokrotnie dziecku po operacji kardiochirurgicznej jest ona potrzebna. Warto więc zorientować się które ośrodki w naszej okolicy prowadzą takie terapie.
  • Szczepienia – nasze dzieci często szczepione są według indywidualnie ustalanego kalendarza szczepień, nie wszystkie szczepienia wykonywane są planowo. Można udać się do Poradni Konsultacyjnej Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka i tam razem ze specjalistami ustalić indywidualny kalendarz szczepień.
  • Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie – pamiętajmy, że w każdej chwili możemy się skontaktować z lekarzami z „naszego” szpitala. Zawsze gdy tylko coś nas niepokoi, gdy nasz pediatra nie potrafi nam odpowiedzieć na pytanie, nie krępujmy się ,tylko dzwońmy i pytajmy.  Chodzi o zdrowie naszych dzieci.

Pamiętajmy, że z czasem wszystko staje się łatwiejsze, my uczymy się jak zająć się dzieckiem i wiemy jak rozpoznać gdy dzieję się coś poważnego