Dzieci z wadą serca należą do grupy zwiększonego ryzyka,nie tylko z powodu wady,lecz również z powodu zabiegów i operacji kardiochirurgicznych. Dlatego też po konsultacji z lekarzem pediatrą,kardiologiem powinniśmy ustalić indywidualny kalendarz szczepień ochronnych,najlepiej w Poradni Konsultacyjnej Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka.
Musimy wybrać najlepszy moment na szczepienie dziecka,w momencie gdy jest zdrowe,a także minimium kilka tygodni przed,jak i po planowanym zabiegu operacyjnym.
I. Obowiązkowe szczepienia przeciw:
- gruźlicy,
- WZW typu B,
- błonicy,
- tężcowi,
- krztuścowi (kokluszowi),
- zakażeniom Haemofilus influenze typu b,
- śwince,
- różyczce,
- odrze,
- poliomyelitis.
II. Zalecane szczepienia przeciw:
- grypie,
- ospie wietrznej,
- biegunkom rotawirusowym,
- pneumokokom(dla dzieci serduszkowych, sa bezpłatne),
- czy inwazyjnym zakażeniom Neisseria meningitidis (meningokoki),
- zakażenie Hib,
- RSV,
- WZW typu A.
Szczepionki są substancjami stosowanymi w celu wywołania odporności przeciw chorobom. Zawierają antygeny lub składniki, które mogą powodować objawy uboczne,takie jak: gorączka,wysypka,bóle stawów czy objawy neurologiczne.W przypadku naszych dzieci zaleca się podanie profilaktycznie paracetamolu,ponieważ wystąpienie gorączki może nasilić objawy niewydolności serca.
Dzieci nie powinny być szczepione bezpośrednio przed, jak i w krótkim czasie po zabiegach kardiologii inwazyjnej czy leczenia kardiochirurgicznego.
O realizacji obowiązkowych i zalecanych szczepień zawsze decyduje lekarz pediatra.W przypadku wątpliwości kardiolog opiekujący się dzieckiem,powinien wydać opinię dotyczącą aktualnej wydolności układu krążenia.