apolonia-zawadzka     Apolonia Zawadzka- urodziła się 20.10.2009 r w Krakowie, mieszka pod Krakowem z rodzicami i starszą o 8 lat siostrą. Apolonia urodziła się z wadą serca HLHS- czyli zespołem niedorozwoju lewego serca co oznacza, że jej serduszko ma tylko jedną funkcjonującą komorę. Po porodzie otrzymała 10 punktów w skali Apgar. O tym że dzieje się coś niepokojącego z dzieckiem i że jest podejrzenie wrodzonej wady serca rodzice dowiedzieli się w drugiej dobie życia. Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak był brak apetytu u dziewczynki oraz wydobywające się z niej dziwne „skrzypiąco- gruchające” odgłosy. Została przeniesiona na oddział Intensywnej Terapii Noworodka w szpitalu Ujastek w Krakowie, gdzie lekarze podjęli pierwszą walkę o jej życie. Dnia 22.10.2009 została przewieziona do USD w Krakowie na oddział Kardiologiczny.
Ze względu na bardzo ciężki stan Poli ,pierwsza operacja mogła odbyć się dopiero w 15 dobie. Gdyby wada była rozpoznana podczas ciąży dziewczynka od razu dostałaby lek Prostin, dzięki któremu wydolność jej serduszka byłaby na tyle dobra, że operacja mogłaby się odbyć około 6 doby życia. Po miesiącu od urodzenia, a po dwóch tygodniach od operacji Apolonia mogła w końcu zobaczyć swój dom i poznać swoją starszą siostrzyczkę. Drugą operację metodą hemi-Fontan miała w 8 miesiącu życia. Po 3 tygodniach od operacji w stanie ogólnie dobrym została wypisana do domu. Gdy Pola miała 2 lata i 3 m-ce przeprowadzona została trzecia operacja metodą fenestracji Fontana która zakończyła trzy etapowe paliatywne leczenie. Po tym zabiegu do domu została wypisana w 11 dobie. Apolonia przeszła również dwa cewnikowania serduszka pierwsze odbyło się tuż przed 3 operacją (implantacja stentu do lewej tętnicy płucnej) natomiast kolejne cewnikowanie serduszka przeprowadzone zostało gdy dziewczynka miała 4 lata w momencie gdy zaczęto podejrzewać u niej enteropatię wysiękową czyli zespół utraty białka. Dziewczynka prócz wady serca HLHS ma zdiagnozowaną enteropatię wysiękową oraz komorowe zaburzenia rytmu serca mimo gratisów jakimi została obdarowana przez los jest fantastyczną, zabawną i bardzo bystrą osóbką która wyglądem oraz zachowaniem nie różni się niczym od swoich zdrowych rówieśników.

Jej mama – Karolina – jest jedna z 21 członków – założycieli Stowarzyszenia. Jeśli masz pytania, chcesz porozmawiać o wadzie, o leczeniu, rekonwalescencji, życiu z dzieckiem z HLHS – dzwoń pod numer Tel. 692469307